Skip to main content

«СЕЛЕКТА», ЯКА КИНУЛА ВИКЛИК ПОСУХАМ

На самісінькому фініші серпня, отож в пору закінчення ще одного нелегкого для аграрників літа, відома на Дніпропетровщині Науково-виробнича комерційна фірма «Селекта», яка займається виведенням новітніх гібридів кукурудзи, на своїх демонстраційних полігонах одразу двох районів (Новомосковського та Синельниківського) влаштувала справжнє свято – День поля. В першу чергу мова йшла про успіхи та досягнення, якими має всі підстави хвалитися наполеглива і послідовна Науково-виробнича фірма, що сприяє аграрникам здобувати високі врожаї качанистої. Серед учасників були й керівники агроформувань та фермери, які вже сьогодні здобувають неабиякі результати, користуючись гібридами «Селекти», успішно долаючи надмірну спеку та посуху, плекаючи щедрі, в межах ста і більше центнерів з гектара, врожаї.

До того ж досить сказати, що 50 відсотків полів, котрі сьогодні засівають кукурудзою селяни сусідньої Білорусі, – це посіви, які здійснюються гібридним насінням «Селекти». І не випадково: білоруські селяни лише в останні роки збагнули, що це таке – посуха. Але як з нею боротися, щоб виробляти вдосталь перш за все фуражне зерно для потреб тваринництва, не знали доти, поки не зважилися на значних площах вирощувати гібриди кукурудзи нашої селекції. І за те, що зараз ледве не на 20 процентів більше утримують худоби, ніж ще 2-3 роки тому, дякують фірмі «Селекта». Урожаї качанистої в межах 80 і більше центнерів з гектара стали у білоруських кукурудзоводів нормою.

Але наша мова про цьогорічний День поля, на який НВКФ «Селекта» перш за все запросила керівників і спеціалістів сільгосппідприємств, а також фермерських господарств України. Що, як на думку директора ТОВ «Ягідне» Сергія Мазниці, дуже доречно і «вже давно треба було саме так робити». Товариство, яке очолює Сергій Іванович, відвело «Селекті» поле для демонстраційного полігону. І директор «Ягідного» не шкодує, оскільки вже використовуючи п’ятий рік насіння «Селекти», за цей час мало змогу переконатися, наскільки воно вигідне.

– Суто економічний зиск від того, що ваше насіння не дуже дороге, доступне усім без винятку сучасним сільськогосподарським формуванням в Україні, – пояснює Сергій Мазниця. – По-друге, чимдалі явно створює гідну конкуренцію гібридам іноземної селекції. Ви ось бачите наші посіви. Для цього року – ну просто відмінні стебла! І в кінці серпня, зверніть увагу, достоту зелені, тобто зерно ще й зараз наливається. Тим паче, що качани великі та важкі. А тепер я вас поведу он за ту лісосмугу, там поле фермера-сусіда, який віддав перевагу хваленому імпортному гібриду. Так згоріло поле сусіда від нещадної спеки, уже вкінці липня було сухе. Тепер шелестить порожніми «пазухами»…

Сергія Мазницю підтримує агроном ФГ «Грант» з Царичанського району Дніпропетровської області Юрій Бовт. І розповідає, що тільки другий рік його господарство купує насіння у «Селекти», а вже цього вкрай несприятливого для таких пізніх зернових, як кукурудза, літа вибилося в районі у лідери за її врожайністю. А Володимир Лісняк, який приватним чином займається реалізацією насіння кукурудзи в Олександрівському районі Донецької області, зі свого боку ще про одну неабияку перевагу качанистої селекції «Селекта» повідомляє: «У нас уже багато хто приступив до збирання кукурудзи, я приємно вражений тим, що вологість зерна не потребує його сушіння. При нинішньому дефіциті та при нинішній дорожнечі газу або й мазуту це не абищо. Не дрібниця!»

Учасники та гості, спілкуючись, крокують вздовж демонстраційного полігону, де визріли понад 20-ти представлених «Селектою» гібридів кукурудзи. Тут передусім ті, що з успіхом уже пройшли державні сортовипробування та занесені в державні реєстри не тільки України. І те, що всі витримали і в прямому розумінні вистояли цьогорічні випробування спекою, видно, мов на долоні – високорослі та міцні стебла, які наче обминула посуха, чималі циліндричні качани, повні зубовидного зерна. Не дивно, зрештою, що вже коли завершуватиметься День поля, несподівано пролунає запитання фермера з Юр’ївського району Олександра Слюти: «Так якому ж гібриду віддавати перевагу? І у нашій степовій зоні зокрема?».

Фермеру одразу заходилися підказувати інші учасники й колеги, котрі вже не перший рік співпрацюють з НВКФ «Селекта». Бо на демонстраційному полігоні вистачало гібридів, які добре знайомі їм. Ті, що зарекомендували себе за усіма господарсько-біологічними та агрономічними показниками кращими. Серед них, перш за все, ранньостиглий МОС 182 СВ та середньоранні Полтава і Лювена, МЕЛ 272 МВ та ТАР 349 МВ. Цей перелік можна продовжувати, бо тим часом більшає прихильників і таких нових гібридів, як Маршал та Корунд, Зорин, Зернослав і Ладога. Усі вони, як уточнювали організатори, зернового або універсального використання. З високою стартовою швидкістю росту, а також і високою стійкістю сходів до ймовірних навесні короткочасних похолодань. Довжина качанів 25-30 см, а вага кожної тисячі зернин від 250, а частіше – від 280 і до 300, а то й до 320 та 350 грамів.

І коли директор ТОВ НВКФ «Селекта» Володимир Москаленко називав адреси господарств як центральних, так і південних та північних областей України, де дбайливим кукурудзоводам згадані гібриди дозволяють вирощувати 80, 100, 120 і до 130 центнерів на гектарі в зерні, це присутніх не дивувало. Вітчизняні сільгоспвиробники впевнені: наші селекціонери на рівних конкурують зі своїми іноземними колегами. Особливо враховуючи, що фірма «Селекта» володіє не лише можливостями вирощувати, а й за повним циклом переробляти та виробляти повноцінне, вищих посівних кондицій гібридне насіння кукурудзи.

Правда, головний селекціонер «Селекти» Віталій Мельник ладен трохи скромніше оцінювати потенціал свого товариства. Що імпортні гібриди варті похвали, так цього ніхто, каже, не спростовує і не заперечує. Але проблема в тому, продовжує Віталій Якович, що коли сезон для кукурудзи ідеальний – і сонця, і тепла, і дощів саме стільки, скільки їй треба, ніяких відхилень та катаклізмів, – то зарубіжні гібриди дають і у нас майже рекордні врожаї. Вищі, ніж наші. Та досить трохи несприятливого літа, тим паче аномального, екстремального, ще точніше посушливого, і виявляється, що наші гібриди виходять в лідери. Як от і цього надмірно спекотного року. Хто спокусився насінням іноземної селекції, майже нічого не зібрав, а хто купляв його у нас, отримав і по 70-80 центнерів зерна з гектара.

– Наші суто науково-селекційні спрямування, відтак наші козирні карти – це створення посухостійких гібридів, – стверджує Віталій Якович. – Що сьогодні вважаємо дуже актуальним, і що нам вдається втілювати, пропонуючи, якщо брати Україну, посухостійкі гібриди для всіх її зон. Наперекір засухам ще і з біологічно-потенційною врожайністю від 120 до 200 центнерів на гектарі.

– Як і надзвичайно доречна, – підводить риску Віталій Мельник, – ще одна особливість гібридів «Селекти» – висока вологовіддача зерна напередодні збирання. Для подальшого надійного зберігання переважно дійсно відпадає потреба його досушувати, витрачаючи недешеві нині енергоносії. Це також уже гідно оцінили вітчизняні аграрні виробники, які тісно співпрацюють з ТОВ НВКФ «Селекта».

Багато учасників Дня поля фірми «Селекта» скаржилися на те, що вони змушені мало сіяти кукурудзи, оскільки спробуй потім її збути – попиту ніякого, а значить і ціни – ніякі. І це, на жаль, правда. Вітчизняне тваринництво відроджується дуже поволі, переробні галузі теж не в кращому становищі, і українським аграрникам вигідніше, крім пшениці, вирощувати рапс, ніж «царицю полів». Якщо не лише середньостатичний американець з’їдає сьогодні, образно кажучи, продуктів, які виробляються з використанням кукурудзи, більше, ніж продуктів, котрі появляються дякуючи пшеничному зерну, а й середньостатичний європеєць, то українці, якщо хочете знати, зараз не доїдають багато саме тих продуктів, для виробництва яких в першу чергу необхідна кукурудза.

Так ось велика заслуга «Дня поля – 2014», проведеного ТОВ НВКФ «Селекта», полягає і в тому, що переконливими аргументами закликав, по суті, державотворців України вертатися до вирощування качанистої на значних площах. Можливості ж для цього просто колосальні. Такий висновок навіяла ще одна «екскурсія», влаштована організаторами Дня поля. Це коли гостей запросили оглянути й зразки гібридів на так званому Конкурсному полігоні. Себто на полігоні, де творяться і випробовуються зовсім нові гібриди. Їх тут нараховується майже сотня. І що не гібрид – то неабиякі потенційні можливості та переваги.

Директор з виробництва ТОВ «Валена» Запорізького району Запорізької області Володимир Козиряцький погодився з цим. В тому розумінні, що «та бери який хочеш гібрид, навіть на спільне з науковцями випробування – не помилишся».

– Бо що нам треба? – запитав Володимир Іванович і сам же відповів. – Щоб гарантований пристойний урожай одержати в будь-який рік, наперекір будь-якій погоді! Щоб менше затрат понести, а прибутків більше отримати! Хіба не так?

І як підвів риску:

– Гібриди фірми «Селекта» якраз нам і забезпечують гарантовані прибутки та високі врожаї!

Join the discussion 6 коментарів

Leave a Reply

seven − 4 =