Skip to main content

«Селекта» – гарантія успіху

Серпень…Останній місяць літа. Полудень. Сонце в зеніті. Температура повітря у тіні перевищує 35°C. У степу стоїть неймовірна спека. На полігоні Науково-виробничої комерційної фірми «Селекта», де на демонстраційних ділянках представлені всі гібриди кукурудзи, створені науковцями підприємства за майже два десятиліття, проходить ознайомча екскурсія для учасників Дня поля. Саме о цій порі підприємство традиційно проводить цей захід, щоб ознайомити аграріїв зі своїми досягненнями і наочно показати результати роботи. А показати є що!

Головний агроном та провідний селекціонер фірми Віталій Якович Мельник детально знайомить аграріїв із господарсько-біологічнимихарактеристиками гібридів, відповідає на численні запитання гостей. Серед ключових слів, які найчастіше повторюються у його змістовній лекції під палючим серпневим сонцем, можна виділити два: «посухостійкість» і «жаростійкість».

Саме цього спекотного серпневого дня до мене прийшло усвідомлення, що 2015 рік, ймовірно, може стати датою відліку нової кліматичної епохи, яка характеризуватиметься теж двома ключовими словами: «спекотна» і «суха».

Колись, у тепер уже далекому 1992 році прочитав статтю українського археолога, професора Києво-Могилянської академії Миколи Чмихова «Вісім тисячоліть археологічної космології в Україні». М.О. Чмихов, який, на превеликий жаль, два роки потому покинув цей світ у сорокалітньому віці, досліджував історичні епохи і простежував їх зв’язок з природно-кліматичними періодами та синхронізував історичні процеси Південно-Східної Європи і Близького Сходу. Вчений прийшов до висновку, що всі етноси, які впродовж восьми тисячоліть існували на території сучасної України та Близького Сходу, у часовому вимірі синхронно співіснували у межах тогочасних природно-кліматичних періодів. За твердженням М. Чмихова, сучасна кліматична епоха, що має назву голоцен і триває приблизно 10 тисяч років, повинна змінитися новою кліматичною і новою історичною епохою в житті людства. Це повинно розпочатися після 2015 року. Микола Олександрович передвіщав, що клімат на нашій планеті стане жарким і сухим. Вчений прогнозував на зламі кліматичних та історичних епох глобальні соціальні катаклізми і закликав готуватись до цих негативних викликів тогочасне керівництво вже незалежної України.

Як бачимо, науковий прогноз М. Чмихова щодо нашої території і Близького Сходу, на жаль, збувається, і сьогодні наша країна, та і весь світ, стоїть перед викликами, яких до того не знало людство. Зрозуміло, що зміна кліматичних умов, а тим більше у гірший бік, призведе до погіршення якості життя людей на всій планеті.

Продовольча безпека є однією з основних підвалин благополуччя народу й існування держави. Україна якраз серед тих держав на планеті Земля, які в змозі забезпечити продовольством себе і запропонувати значну частину різноманітних продуктів світу.

Для успішного ведення аграрного бізнесу необхідно задіяти весь спектр досягнень аграрної науки і технологій та чітко вибудувати стратегію розвитку рослинництва, бо воно є тією основою, на якій відбувається історичний поступ людства. Маленьке зернятко – запорука нашого існування і добробуту. Саме вона, зернина, є альфою і омегою нашого буття.

Для того, щоб зерно не тільки проростало й милувало наш зір, а й давало високі врожаї і вагомі прибутки, зрозуміло, потрібна надійна аграрна компанія, яка б мала сучасний виробничий та науковий потенціал і була надійним партнером і помічником сільгоспвиробників.

Саме такою і є Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробнича комерційна фірма «Селекта», яку очолює генеральний директорВолодимир Федорович Москаленко. Майже два десятиліття це підприємство працює в галузі селекції та насінництва кукурудзи і є лідером на ринку України та Білорусії. Засновниками «Селекти» є вчені колишнього Всесоюзного науково-дослідного інституту кукурудзи, а нині Інституту сільського господарства Степової зони НААН України.

Виступаючи перед учасниками Дня поля, генеральний директор «Селекти» Володимир Федорович Москаленко підкреслив, що головним завданням колективу вчених-селекціонерів підприємства є пошук нових напрямів у селекції та створення високопродуктивних гібридів кукурудзи, які добре адаптовані до сучасних екстремально посушливих умов вирощування, мають низьку збиральну вологість та цінні господарські якості. Керівництво «Селекти» ясно усвідомлює негативні виклики, які перед нами ставить матінка-природа, і проводить роботу зі створення нових гібридів «королеви полів», які б забезпечували високий потенціал урожайності цієї важливої для продовольчого забезпечення зернової культури у несприятливих природно-кліматичних умовах.

ТОВ НВКФ «Селекта» працює у чотирьох генеральних напрямах селекції по створенню нових гібридів кукурудзи. Головний агроном підприємства В.Я. Мельник детально розповів про роботу, яку проводять науковці і виробничники щодо виконання поставлених завдань.

Перший напрям роботи селекціонерів підприємства стосується тих гібридів, які аграрії використовують для пожнивних посівів у південній зоні країни. Ця група гібридів характеризується такими якостями, як скоростиглість і посухостійкість. До речі, саме такі гібриди широко використовувалися у Степовій зоні України в радянський період.

Другий напрям селекції пов’язаний зі створенням ранньостиглих і середньоранніх гібридів, що характеризуються  швидким темпом росту і швидкою віддачею вологи зерном. Ці гібриди культивуються у північних районах України та у Білорусії для вирощування кукурудзи на зерно і силос. У силосній масі цих гібридів доля зерна становить близько 50%. За біомасою доля зерна відносно бадилля сягає співвідношення 1:2. Завдяки гібридам цієї групи у Білорусії за роки незалежності збільшили поголів’я великої рогатої худоби.

Третій напрям роботи передбачає створення високоврожайних гібридів кукурудзи, які поєднують в собі високу посухостійкість та швидку втрату вологи зерном при дозріванні. Вони підходять для всіх зон України. Характерною особливістю гібридів цієї групи є такий чинник – стебло зелене, а початок сухий. Завдяки саме цьому фактору рослина може дати повноцінне налите зерно у жорстких умовах посухи. Ці гібриди стійкі до вилягання.

Четвертий напрям роботи селекціонерів можна назвати архіважливим, бо він пов’язаний з погіршенням кліматичних умов для землеробства України і характеризується такими негативними чинниками: занадто високі температури, довготривала відсутність опадів, що в кінцевому результаті призводить до жорсткої посухи. Науковці «Селекти» працюють над створенням суперпосухостійких гібридів для отримання максимально високих і гарантованих врожаїв у Степовій зоні України. До цієї групи належать середньостиглі і середньопізні гібриди, які у жорстких кліматичних умовах формують повноцінний початок і забезпечують урожайність та повністю використовують вегетаційний період. Цей процес відбувається за рахунок підбору посухостійких ліній.

Головний агроном та провідний селекціонер фірми «Селекта» В.Я. Мельник сорок років працює над створенням посухостійких гібридів. На його переконання, завдяки жорстко-посушливим погодним умовам, що домінують в останні роки, селекціонери мають змогу створити гібриди, які давали б стабільні врожаї навіть за умови ще більш негативних кліматичних викликів. Це вимога часу, і над нею необхідно працювати, щоб отримати позитивний результат.

Підприємство «Селекта» плідно співпрацює з Поліським інститутом рослинництва Республіки Білорусь, який очолює Л.П. Шиманський. Результатом 15-річної співпраці з білоруськими колегами став той факт, що в 2015 році близько 70% посівів кукурудзи у республіці займають гібриди «Селекти». З 1 200 0000 гектарів посівних площ кукурудзи у Білорусії по 30 відсотків займають середньоранні гібриди Лювена та Полтава і 10відсотків – МЕЛ 272 МВ. Двадцять п’ять відсотків кукурудзяного поля республіки засіюється власними гібридами і п’ять відсотків – насінням європейських виробників. За роки незалежності у Білорусії поголів’я великої рогатої худоби збільшилося на 20 відсотків. Безперечно, у цьому є заслуга селекціонерів «Селекти», бо завдяки кукурудзі, як говорять білоруські аграрії, їм вдалося вирішити проблему забезпечення тваринництва кормами.

У цьому році підприємство почало співпрацювати з аграріями Республіки Азербайджан. Гібриди першого покоління Полтава і ТАР 349 МВ проходять випробування на полях цієї закавказької республіки. Селекціонери «Селекти» очікують результатів. Від того, якими вони будуть, зрозуміло, залежить подальше співробітництво.

Підтримують у «Селекті» ділові робочі контакти із селекціонерами Європейського Союзу, з якими проводять обмін гібридами кукурудзи дл подальшого вивчення в різних кліматичних умовах. Зазначимо, що «Селекта» має 24 випробувальних полігони по всій країні – від Одеси до Чернігова. Результати випробувань показали, що зарубіжні гібриди за посухостійкістю в умовах Степу програють вітчизняним і не дають того врожаю, що на полях Європи і Північної Америки. Ці гібриди можуть вирощуватися у північних областях України, де природні умови не такі жорсткі, як у Степу. До такого висновку прийшли науковці «Селекти».

Звертаємо увагу і на той факт, що одна посівна одиниця (1га) гібридів фірми «Селекта» аграріям коштує до 600 гривень, а іноземних фірм – понад 3000 гривень, в той час як ефект у посушливих зонах – зворотний. Гібриди кукурудзи фірми «Селекта» в посушливих умовах перевищують урожайність іноземних на 50 відсотків.

Нижче ми надаємо слово аграріям, які 12 серпня 2015 року брали участь у Дні поля. До їхніх думок варто прислухатись, бо вони на власному багаторічному досвіді пересвідчилися у тому, що гібриди кукурудзи ТОВ НВКФ «Селекта» витримують конкуренцію з аналогічною продукцією світових лідерів у галузі селекції і насінництва.

Виконавчий директор Асоціації «Українське насіннєве товариство» Олег Михайлович Ісічко у розмові з нами сказав, що гібриди «Селекти» можуть вирощуватися у всіх зонах землеробства України та Білорусії. Для кожної зони виробники зерна можуть вибрати потрібний їм гібрид, який дасть найкращий результат саме на їхніх землях. Ті господарства, що використовують насіння «Селекти» з року в рік, купляють саме їхні гібриди, бо вони мають великий потенціал урожайності і високий рівень посухостійкості, а це говорить про добру селекцію. Олег Ісічко звернув нашу увагу на той факт, що ремонтантні гібриди кукурудзи стоять зелені, незважаючи на посуху, а це свідчить, зазначив він, що рослини продовжують вегетацію в таких жорстких погодних умовах. Водночас на інших ділянках полігону «Селекти» іноземні гібриди стояли жовтими. Виконавчий директор наголосив на тому факті, що 50% вітчизняної селекції кукурудзи знаходиться у Дніпропетровській області і наш регіон має значний потенціал для подальшого розвитку селекції і насінництва цієї сільськогосподарської культури, важливої для продовольчого забезпечення країни.

Серед постійних партнерів «Селекти» – ТОВ «Промінь-Лан» (Полтавська область), фермерське товариство «Грант» (Царичанський район), господарство «Анастасія» (Синельниківський район) та багато інших.

Добре слово про співпрацю із «Селектою» почули ми від керівництва ТОВ «Промінь-Лан» (Полтавщина) – директора Олексія Андрійовича Брижа та головного агронома Володимира Васильовича Вакуліча. Вісімдесят відсотків посівів кукурудзи на їхніх ланах займають гібриди «Селекти». Господарство тримає стадо великої рогатої худоби, тож 450 гектарів вони засівають кукурудзою для приготування зеленої маси на силос. Упродовж п’яти років гібрид «Селекти» Лювена дає вищі врожаї, ніж гібриди заокеанських фірм.

Керівник фермерського господарства «Грант» (Царичанський район) Юрій Васильович Бовт уже кілька років співпрацює з «Селектою». Гібриди фірми, запевняє він, не поступаються закордонним. Андрій Петрович Усов, який очолює фермерське господарство «Анастасія» (Синельниківський район), підтверджує слова свого колеги, його задовольняє і якість гібридів, і цінова політики фірми «Селекта».

Представник «Селекти» у Харківській області Павло Ступка, який давно знайомий з селекційними досягненнями фірми «Селекта», зауважив, що висока врожайність кукурудзи при розумній ціні посівного матеріалу дають йому змогу успішно просувати продукцію фірми на Слобожанщині.

На Дні поля ми спілкувалися з багатьма аграріями Дніпропетровщини та інших областей України. Всі вони говорили, що фірма «Селекта» –партнер надійний і добросовісний. Одним словом, такий, що допомагає розвивати господарство та поліпшувати бізнесові справи, адже від реальних прибутків, що дає земля, залежить доля кожного сільгосппідприємства. Співпраця із «Селектою» завжди гарантує успіх.

Leave a Reply

sixteen − 11 =